Celou tuhle otázku pojmu trochu jinak, otočím o 180 stupňů. Není vlastně důležité, jestli Vaši svatbu vyfotím já, nebo někdo úplně jiný. Není vlastně ani důležité jestli se berete ve Strakonicích nebo New Yorku. Tohle vše je uplně irelevantní. 


Co je tedy důležité? 

Není totiž vůbec důležité jestli svatbu budu fotit já, pepa z dědiny nebo Váš kamarád ze školy. Je důležité se jen řídit fakty, na které můžete narazit při hledání. Pár pravidel jsem Vám sepsal.

Jak poznat fotografa, který Vám bude sedět?

Záměrně jsem nepoužil slovo “kvalitního” fotografa, protože kvalita je asi ta nejrelativnější věc. I fotky nejlepšího svatebních fotografů světa najdou zákazníky, kterým se fotky líbit nebudou. Proto nezapomeňte pečlivě hledat a zkoumat, co Váš vyvolený vytvořil. 

– Chtějte vidět celé svatební alba (krásnou fotku z krásný svatby, dokáže udělat skoro každý) Udržet kvalitu po celou dobu svatby už málokdo. 

– Pokud je cena podezřele nízká, zeptejte se čím fotí. Rozhodně chcete aby jeho technika stála alespoň 50tis, také je žádoucí aby měl alespoň dva foťáky.

– Koukněte po referencích! 

– Student může mít vždy příjemnější cenu, nehledejte žádné skryté vady, prostě to tak je.

– Potkejte se před svatbou! Každý kvalitní fotograf Vám rád vyjde vstříc a sejde se s Vámi. V kavárně nebo po skype. Důležité je ale rozumět si. Pokud si již při prvním setkání budete o fotografovi myslet, že je idiot, nedopadne to dobře. 

– Zeptejte se, kolik svateb má fotograf za sebou, pokud má za sebou alepoň 10 svateb a pěkné fotky, není čeho se bát.

– Zajímejte se o příplatky. Mnoho fotografů nabízí fotografie v plném rozlišení za příplatek, u jiných je to samozřejmost stejně jako příplatky za hodiny navíc.

– Dohodněte se na platebních podmínkách! Někde je rezervační poplatek, jinde jen smlouva. Něktří chtějí platit před svatbou, někteří až po.

 

Fotografa máme, co na svatbě? 

Je několik nešvarů, které všem fotografům znepříjemňují práci. 

– Nekoukejte se na fotografa, když Vás k tomu nevyzve. Dělejte jako by neexistoval.

– Při společných fotografíích nechte děti, nestresujte se a koukejte do objektivu, s děckama už si poradíme!

– Konzultujte ideálně předem program s fotografem ať víme, co se bude dít. 

– Nezapomeňte na fotografovo jídlo! Není přece mrzutější věc než hladový člověk. 

– Nebojte se tykání ideálně už na předstatební schůzce, teď jsme kamarádi!

– Užívejte si, nebojte se ničeho, bude to fajn. Fotky odráží vaši náladu, stres dělá vrásky, pamatuj!

Teoreticky jsme fotografa vybrali. Jak to teda vlastně dělám já?

Focení je můj hlavní studentský příjem už 6 let. Za tu dobu sem stihl přes 50 maturáků, spousta eventů a do 30 svateb

Na svatbě jsme kamarádi. Budu s Vámi mluvit, jako by jsme se znali roky, tykat Vám a občas hodím nějakej nemístnej vtípek. Na přípravách se rozkoukám a seznámím s každým, koho potkám. Projdu si areál a nafotím Vám přípravy. Je čas obřadu. Nevidíte mě? Nenechte se stresovat. Po obřadu nafotíme gratulačky a skupinovky (do tich už kecat budu!). Pak je volná zábava a jídlo, tak něco vyfotíme a přejíme se do bezvědomí. Zábavička a dort. Co ale portrétní focení? Vyrzíme před západem nebo jiný den, vše je na Vás. Moc ale nepózuju, spíš furt melu, rozesmívám Vás a snažím se to zachytit…. jo a taky studuju pedák, takže děti mam fakt rád! 

No a co délka focení? Balíčky 4 hodiny, 9 hodin …. jsou to jen čísla, které tam minimálně budu ale když mě uchvátíte, bude mi s Vámi fajn, často zůstávám mnohem déle … bez příplatků! Přiznávám, už se stalo, že jsem byl jeden z posledních lidí na svatbě. Platební podmínky jsou už jen třešnička na dortu. Stačí se upsat krví a platba přijde až po odevzdání fotek a vaší spokojené reakci! Líbí se ti tenhle punk styl? Moje občas zmatený tykovykání? Tak mi napiš. Termíny se plní ale stále mám pár sobot volných. 

Tvuj Ondra <3