Letos jsme vyrazili s Pavlem a Lukášem po Evropě autem. Naše cílová destinace je především Maďarsko a Rumunsko.

30. 6. 2023 – Směr Balaton

Dopoledne jsme vyrazili. Než jsem nabral kluky, nakoupili jsme v Makru a udělali zasedací pořádek, bylo odpoledne. Tak si tak jedeme, příjezd na balaton kolem 7. večer.

1. 7. 2023 – Balatonsound

Kvůli dnešku tady jsme. Sobotní program balaton soundu. Brány se otvírají ve 12:00 a tak se jdeme ještě vykoupat. Lukáš měl naprosto geniální nápad a vzal míček, takže si aspoň házíme. Nevím co bysme dělali bez toho, pravděpodobně by jsme umřeli nudou.

2. 7. 2023 – Střízlivění a zevlení

Balaton sound

3. 7. 2023 – Segedýn

Ráno jsme pobalili stany a rozloučili se s naším kempem. Byl horší úrovně než moje poslední zkušenost z benátek avšak je třeba taky přihlédnout k jiné lokalitě a trochu menší ceně. Hodnotím ho nadprůměrnou známkou 7.5/10, privátní pláž, beech volejbal i wifi pokrytí po celém kempu jsou velké plusy. Vydali jsme se směr Szeged, kde byla naše poslední maďarská zastávka. Náš hostitel nás v ubytování přivítal hned panáky. V tom horku to semnou celkem zacloumalo. Hodili jsme šlofíka a když se trochu uklidnil UV index, vyšli jsme do města. Celkově se mi město moc líbilo. Nazval bych to takovou Budapeští v měřítku 1:100. Centrum je maličké ale obsahuje spoustu velmi zajímavých pohledů a staveb.

4. 7. 2023 – Příjezd do Rumunska, Hrad Corvin Castle

V Szegedu nějak změnili parking rules a tak se musí od 1. 6. 2023 v ulicích platit za parkovné. Rozhodli jsme se tedy nekupovat ho znovu ale vyjet v 8 ráno. Důkaz, že vše zlé je pro něco dobré. Kdyby jsme vyjeli o 1 – 2h později, pravděpodobně bysme v koloně na hranicích s Rumunskem umřeli nudou. Na hranici přijíždíme okolo 9. ráno a po více jak hodině a půl se konečně dostáváme přes hraniční kontrolu. Klasicky je zajímal techničák, řidíčák, občanky všech v autě, kam jedeme a proč. Pokud auto není psané na vás a nebo alespoň na rodiče se stejnou adresou a přijmením jako je ve vaší občance a řidičáku, doporučuje se ověřená plná moc k využití automobilu.

10:17 – Na hranicích s Rumunskem měli k prodeji dálniční známku (týden za 3€…haha).

14:11 – Dorážíme k naší první lokaci v Rumunsku. Hrad Corvin Castle.

18:13 – Je večer, jsme už ubytovaný a kluci se začínají bát. Nenápadně jsem se zmínil, že jsou tu medvědi a oni už googlí. Tak se dozvídám že tu je každý týden útok medvěda na člověka, aspoň jednou měsíčně to někdo nepřežije a je jich tu celkem 8000 což je velká část Evropské populace.
Nemůžu to už poslouchat, tak jdem hrát dobyvatele. Několikrát vyhraju a jdem spát. Spát se moc nedařilo, postele jsou fakt extrém. Apartmán hezkej, pohodlí fakt trágo. Zejtra spim na podlaze ve spacáku.

5. 7. 2023 – Národní park Retezat

Postele v ubytku jsou… no shrňmě to faktem, že dnes spím na karimatce na zemi. Mělo to za následek, že jsme se celou noc budili a v 5:50 naše pokojová rada usnesla, že spát už nepůjdeme a vyjdeme dřív. Retrospektivně výborný nápad!

V 8:01 jsme byli před apartmánem nastoupený a připravený vyrazit. Pavel plný optimismu říkal, že 6km musíme ujít za hodinu a půl, a že nechápe kam chci ťapkat 4h. Nakonec jsme měli čas výstupu do prvního táboru 2.5h, což je v horách fakt báječnej čas.

Slezli jsme (čti indiánskej běh s wishe) dřív než se rozpršelo uplně na maximum. Bouřka postupně prostupovala celým dnem a tak je super, že jsme se rozhodli to otočit a jít zpět do tábora.

17:47 – Lukáš volal domů a my náhodou zjistili, že ty počty nějak nesedí. No tak jsme 2. den v Rumunsku zjistili, že je tu časovej posun +1h. Jsme fakt blbci.

6. 7. 2023 – Z národního parku do Bukurešti

Pavel hlásí unavenosot, navíc se hodně rozpršelo a tak jsem na řadě se řízením.

Náš apartmán je krásná definice rumunského stavebnictví ejkej potěmkinovo vesnice. Tolik věcí, že to nejde ani shrnout.

7. 7. 2023 – Bukurešť

Booking byl trochu broken a tak přišla našemu ubytovateli zpráva, jak otevřít závoru na parkovišti víckrát. Díky tomu přišel, jestli je vše v pořádku. Sice to bylo zbytečné ale my se tak aspoň dozvěděli, že lidé jezdí do  Bukurešti především kvůli obřímu aqaparku – “Budapest therme” – lázně to sice má v názvu ale zcela bych to nesrovnával s něměckými bad therme. Na doporučení jsme se tam vydali. Vstup na 3h pro studenta lidových 50Lei, za 250 v česku koupíte maximálně vstup na bazén. Ozkoušeli jsme všechny tobogány a byla to vlastně celkem pecka!

8. 7. 2023 – Z Bukurešti do Constanty

9. 7. 2023 – Constanta

10. 7. 2023 – V rezervaci s medvědy

Po zklamání jménem Černé moře se konečně vydáváme směrem karpaty. Klukům se tam sice asi líbilo ale já jsem prostě víc na pohorky než plavky. Kouknul jsem kde je ještě nějaká hezká příroda a vydali jsme se směrem Národní parky. Přemejšleli jsme o ubytku a nakonec Lukáš svolil, že budeme stanovat.

Vybral jsem Camping Zănoaga uprostřed národního parku. Nikdo tam nemluvil anglicky… vlastně nijak. Nebejt německý turistky suprově šprechtící rumunsky, tak se nedomluvíme. My na ní lámanou němčinou a ona to vysvětluje panu majiteli… no komedie. A proč ne překladač? V Rumunsku je málo kde signál, natož internet 🙂 Pod dlouhém domlouvání se ubytováváme. Auto, dva stany a tři lidi 120lei (kolem 600,-).

11. 7. 2023 – Hrady a národní parky

Drákula? No docela zklamání. Co taky čekat od nově vznikající východní turistický velmoci. Je prostě vidět, že v rumnusku není moc dobře a každá možnost vytřískat z turismu peníze je využita. Drákulovo hrad je už tak jen čistá komerce… i když ve srovnání s Hallstatem je tam vlastně prázdno.

12. 7. 2023 – Domů!

Vzbouzíme se pekelně rozlámaný. Valíme na snídani a začínáme přemýšlet o ukončení návratu a cestě dom. Nápad nakonec zvítězí a tak vyrážíme opět směr pandorf do TNF. Navigace nám ukazuje 1249km ale to ještě netušíme jak krušné to bude. Přejezd Rumunska je sice nekonečný a asi 3x stojíme v koloně ale kompenzuje nám to alespoň nulová hraniční kontrola, kde se zdržíme jen pár minut a +1h díky posunu času. Kamionům to však vůbec nezávidím. Frontu jsem odhadoval na 9km a stála. Kluci si tam určitě pár hodin /dní/ postojí.

13. 7. 2023 – Přes česko v nouzáku.

Český hranice překračujeme lehce před půlnocí a máme hlad. Pumpy jsou všude zavřený, co taky čekat. Auto v nouzáku skoro nejede a tak se uchylujeme ke klasickýmu nočnímu moresu českobudějovičáků, jedeme k šebestum na česnečku. Fioo, ta bodla! Valíme dál, první vyhodíme Lukáše, pak Pavel a nakonec už jen já. Po druhý hodině konečně ulehám do postele. Zážitků máme kopici a za 14 dní se člověku taky lecos rozleží v hlavě.

Největší zklamání je pro mně rozhodně Constanta. Na válení u moře prostě asi nikdy nebudu. Naopak totální nadšení vyvolali rumunské hory. Ty jsou jedna z nejkrásnějších věcí co jsem kdy viděl.

Tak zase příště na nějakým tripiku! A určo koukni na rozpočet!

Rozpočet rumunsko Ondřej Sellner
Rozpočet rumunsko

Ceny jsou přepočítané na osobu při 3 lidech v autě. Cenu by šlo slačit níž na ubytování při cestování ve 4 lidech. Mnoho vhodných apartmánů je nabízeno jako pokoje po 2.